3. díl: Kam mizí peníze při stavbě domu

JAK STAVÍME VÁŠ DOMOV

Kolik můžete do stavby investovat je nutné promýšlet v samotných začátcích úvah o vlastním bydlení. Jak velký dům si mohu dovolit? Budu mít peníze na vybavení podle mých představ? Toto bývají první myšlenky, které nás při představě budoucí stavby napadnou. Peníze se však utratí i za věci, se kterými často nepočítáte.

Nejen výstavba samotného domu stojí naše peníze. Rozdělme si cestu k bydlení do několika částí, abychom si uvědomili, kam všude finance poputují.

Před zahájením výstavby

Častou položkou bývá nákup pozemku a práce na něm. Pokud dostane stavební plac například od rodiny, na nákladech něco ušetříte, stejně se však pozemek musí připravit pro výstavbu domu a pokud plánujete stavět ve svahu, na neúnosné půdě, nebo je váš pozemek posetý mnoha stromy, mohou se jeho úpravy vyšplhat k zajímavým částkám. Přemýšlejte proto nad místem, kde chcete stavět. Také se zaměřte na inženýrské sítě, jako přívod vody, plynu, elektřiny, odvod kanalizace aj. Jistě se vyplatí pořizovat pozemek, kde jsou tyto sítě již přivedeny. Ušetří to práci a velmi pravděpodobně také peníze (pokud neplánujete stavět energeticky soběstačný dům). Část rozpočtu utratíte za papírování s úřady, ale neopomeňme také částku za projekt domu. U propracovanějších projektů přirozeně čekejte nárust ceny za jeho zpracování. Obecně se doporučuje na projektu nešetřit, aby jste se vyhnuli přešlapům při realizaci.

Stavba vašeho obydlí

Za největší finanční položku považujeme dům samotný. Od základů až po střechu. Od betonu v podlahách až po lampičku na nočním stolku. V holobytu by se vám zřejmě dobře nežilo, a tak myslete také na vybavení, na kterém se dají ušetřit, ale i utratit pěkné peníze. Pod slovními spojeními “cena domu” nebo “dům na klíč” se dá schovat mnoho věcí. Zjistěte si co vše je v ceně zahrnuto a zda je cena uvedena včetně DPH či nikoliv. Pokud se jedná o rodinný dům, hovoříme o stavbě pro trvalé bydlení a týká se jej tak sazba 15% DPH. V ceně většinou neočekávejte zahrnutí nákladů na založení stavby, dopravu na staveniště či terasu. Cena za tyto položky je velmi individuální a záleží na konkrétní stavbě.
Nabídku rodinných domů od nás naleznete ZDE.

Domkem to nekončí

Nejvíce opomíjené jsou náklady, které nastávají po dokončení domu. Máte k domu přistavěnou garáž, nebo teprve její realizaci plánujete? Může se do konečných nákladů za výstavbu promítnout. Měli byste také zkulturnit okolí svého domu a neustrnout v bodě “mám krásný dům, ale stojí na staveništi”. Běžně utratíte za příjezdovou cestu, chodníky, oplocení, výsev trávníku či výsadbu zeleně. Někdo taky zahradu doplní o terasu či pergolu, kůlnu na nářadí, skleník, rybníček nebo klidně bazén. Nemluvíme tady samozřejmě o věcech, bez kterých by se váš dům neobešel, ale jistě bydlení umí zpříjemnit.

Krátké shrnutí

Finanční prostředky, které musíte zajistit pro realizaci svého budoucího bydlení, se viditelně skládají z mnoha položek. Ujasněte si proto, které věci ke svému spokojenému bydlení potřebujete, kolik vás mohou stát a předem si promyslete způsob jejich financování.

Kde vzít peníze na stavbu a jaké jsou aktuální podmínky pro jejich získání? Dozvíte se v našem dalším článku.

Autor: Anna Kráčalíková